Aljaška (stát USA)

Aljaška - informace o státu

Země Aljaška
Přezdívka státu The Last Frontier
Hlavní město Juneau
Největší město Anchorage
Rozloha 1 723 340 km2
Počet obyvatel 735 132
Připojen k Unii 3. 1. 1959
Největší města Juneau
Přírodní zajímavosti národní parky Mount McKinley, Glacier Bay, Wrangell-St. Elias, Katmai a Lake Clarke
Hlavní odvětví těžba ropy a zemního plynu, cestovní ruch, rybolov, těžba dřeva, lov kožešinové zvěře

Referát

Aljaška je největším státem USA a vedle Havajských ostrovů také nejmladším. I přes silné přistěhovalectví zaujímá Aljaška v žebříčku států podle počtu obyvatel 3. místo od konce. Součástí Aljašky jsou i vulkanické ostrovy Aleuty a ostrov Kodiak s výskytem obrovského druhu medvěda. Severní třetina země leží za polárním kruhem.

Aljašku přes Beringovu úžinu, tehdy pokrytou ledovcem, dosáhli první obyvatelé Ameriky asi před 30 000 lety. Jejich potomci, Eskymáci a Aleuťané, stále obývají odlehlejší části státu. V 18. století přišli první evropští osadníci také z Ruska a Aljaška byla pod kontrolou rusko-americké společnosti do doby, než ministr zahraničí Spojených států Henry Seward (1801–1872) v r. 1867 dojednal koupi Aljašky od Ruska za 7,2 mil. dolarů.

Od té doby Aljaška zaznamenala několik vln imigrantů, kteří byli lákáni jejím obrovským nerostným bohatstvím a velkými objekty, jako byl transaljašský ropovod. Města jako Anchorage na jihu a Fairbanks ve středu země rychle rostla a stala se nejdůležitějšími koncentracemi obyvatel. Většinu Aljašky však zabírá rozlehlá a nádherná divočina.