Havajské ostrovy (stát USA)

Havajské ostrovy - informace o státu

Země Havajské ostrovy
Přezdívka státu Aloha State
Hlavní město Honolulu
Největší město Honolulu
Rozloha 28 314 km2
Počet obyvatel 1 404 054
Připojen k Unii 21. 8. 1959
Největší města Honolulu
Přírodní zajímavosti sopky Manua Kea a Manua Loa, národní parky Havajské vulkány (Hawaii) a Haleakala na ostrově Maui
Hlavní odvětví cestovní ruch, potravinářský průmysl, vojenský průmysl, finanční služby

Referát

Havajské ostrovy jsou nejvzdálenějším státem od hlavního města USA a také státem nejneobvyklejším. Havajské ostrovy tvoří řetěz hornatých ostrovů vulkanického původu v centrálním Pacifiku asi 3800 km na jihozápad od pobřeží Kalifornie. Stát je pojmenován podle největšího z ostrovů.

Havajské ostrovy byly nejprve osídleny před 1500 lety Polynésany. Prvním evropským návštěvníkem Havajských ostrovů byl v r. 1778 britský mořeplavec James Cook, který je nazval Sandwichovy ostrovy. Okolo roku 1795 byly Havajské ostrovy poprvé sjednoceny pod vládou panovníka Kamehamehy I. (1758–1819). Přesto evropské osídlování pokračovalo a v r. 1851 Kamehameha III. (1814–1854) svěřil Havajské ostrovy pod ochranu Spojených států. Počet původních obyvatel značně poklesl, mimo jiné kvůli zavlečeným chorobám, ale brzy Havajské ostrovy zasáhla vlna přistěhovalectví z Asie. Dnes je více Havajců původu japonského než polynéského. Dohromady Asiaté a Polynésané tvoří téměř 65% populace Havajských ostrovů.

Americký vliv stále rostl, až se r. 1900 ostrovy staly americkým teritoriem. V Pearl Harboru byla vybudována velká námořní základna, která se v r. 1941 stala cílem japonského leteckého útoku. Havajské ostrovy byly natolik amerikanizovány, že jejich připojení k USA jako 50. stát Unie bylo nevyhnutelné.

Havajské ostrovy jsou tradičně známým producentem třtinového cukru a ananasů, ale jejich největším bohatstvím je nádherná příroda. Podnebí je velmi příjemné s dlouhým slunečním svitem a větry, které snižují tropické teploty. Návětrné svahy hor dostávají enormní množství srážek a jsou porostlé hustými pralesy s četnými vydatnými vodopády. Havajské ostrovy mají řadu činných sopek a projevů vulkanické činnosti. Čistý vzduch a bezoblačná obloha činí z horských vrcholů ideální místa pro astronomické observatoře. Havajské ostrovy jsou velkou turistickou atrakcí (ročně je navštíví kolem 7 milionů turistů), ale stávají se také důležitým finančním centrem.