Srí Lanka (stát)

Srí Lanka – informace o státu

Země Srí Lanka
Oficiální název Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město Kolombo
Kontinent Asie
Rozloha 65 610 km2
Počet obyvatel 20 277 597 (2012)
Nejvyšší hory Pidurutalágala 2518 m
Nejdelší řeky Maháveli
Státní zřízení pluralitní republika prezidentského typu a jednokomorovým parlamentem
Největší města Kolombo (hl. město) 1 550 000, Moratuva 180 000, Jápané (Jaffna) 150 000
Úřední jazyk sinhalština, tamilština
Etnický původ/Národnostní složení Sinhalci 76%, Tamilové 17%, šrílanští Mauři 7%
Náboženská příslušnost buddhisté 70%, hinduisté 15,5%, muslimové 7,5%, křesťané 7%
Měna 1 srílanská rupie (SL Re, pl. SL Rs) = 100 centů
Hrubý domácí produkt (HDP) 6 046 US dolarů (2012)
Průměrný věk dožití obyvatel 73.41 let (2006)
Struktura HDP zemědělství a rybolov 21,5%, těžba 1%, průmysl 19,5%, stavebnictví 7%, služby 51%

Referát

Srí Lanka je multikulturní stát ležící na ostrově Cejlon v Indickém oceánu.

Historie

První zmínky pocházejí ze starověkého indického eposu Ramajána, který se zmiňuje o králi z Lanky. Zda se zakládá na pravdivé události, není jisté. Historie celé země je opředena řadou mýtů, legend a příběhů. Faktem je, že první Sinhálci přišli ze severní Indie nejspíše okolo 6. století před naším letopočtem. Vzniklo tak sinhálské království. Od 3. století před naším letopočtem se také Sinhálci stávají vyznavači buddhismu. Na počátku 16. století dorazili na ostrov Portugalci. Od této doby prožívala Srí Lanka nadvládu Evropanů, kterou dovršili v roce 1815 Britové. Srí Lanka se stala významnou především pro obchod s čajem, kávou a kořením. Také v tomto období britské nadvlády do Indie byli převezeni další Tamilové jako velice levná pracovní síla. Nezávislosti se země dočkala v roce 1948. Již v této době počaly konflikty oběma skupinami – Tamily a Sinhálci. Tento etnický problém je poměrně složitý a historicky se vyvíjející. Od roku 1983 ovšem Tamilská skupina nazvaná Tygři osvobození tamilského Ílámu násilným způsobem usiluje o vytvoření samostatného státu. V dnešní době ozbrojené boje probíhají na severu a severovýchodě této republiky. Další katastrofa v dějinách přišla roku 2004. Ničivá vlna tsunami zde o život připravila 35 lidí.

Přírodní podmínky

Srí Lanka je někdy svým tvarem přirovnávána ke kapce slzy stékající z Indie. Velikostně je podobná České republice, ovšem žije zde dvakrát více obyvatel. Centrální část ostrova tvoří hory, které jsou ohraničeny pobřežními planinami. Nejlépe hodnocené pláže se nachází na jihu a jihovýchodě ostrova. Největší řekou je Mahaweli Ganga. Podnebí je tropické a dvakrát ročně přichází monzun. Ostrov se také pyšní řadou národních parků a rezervací. Největším národním parkem je Wilpattu. Nejen tento zmiňovaný park, ale také ostatní rezervace chrání jedinečné druhy flóry a fauny, mezi nimiž má zvláštní postavení právě slon, kterých zde ve volné přírodě žije okolo 2000.

Společenské podmínky

Země je demokratickou socialistickou republikou v čele s prezidentem, jenž je volen na dobu šesti let. Oficiálním úředním jazykem je sinhálština spolu s tamilštinou. Spojovacím jazykem je angličtina. Hlavním městem je Kolombo, ovšem velký význam má město Kandy, ležící v centrální části země. Bylo založeno jako sídlo Sinhálských králů a pro buddhisty je dodnes významným poutním místem. Na Srí Lance žije okolo 20 miliónů obyvatel. Z toho 70 % obyvatel vyznává buddhismus, 15 % hinduismus a okolo 7 % připadá na vyznavače islámu a křesťanství. Všechny 4 náboženství se střetávají na vrcholku Adam's peak (Adamova hora). Časový posun je o šest hodin dopředu přímo od Greenwiche. Srí Lanka skýtá nespočet starověkých historických památek.

Věděli jste, že…

Srí Lanka je třetím největším vývozcem čaje na světě? na Srí Lance je způsobné jíst rukama? typickým dopravním prostředkem je tuk tuk? (tříkolka podobná rikše)

Autor článku: Barbora Kočařová