Vermont (stát USA)

Vermont - informace o státu

Země Vermont
Přezdívka státu Green Mountain State
Hlavní město Montpelier
Největší město Burlington
Rozloha 24 905 km2
Počet obyvatel 626 630
Připojen k Unii 4. 3. 1791
Největší města Montpelier
Přírodní zajímavosti Mount Mansfield, jezero Champlain
Hlavní odvětví cestovní ruch, výroba nábytku, výroba nářadí, elektronika

Referát

Vermont je jeden z nejstarších a také jeden z nejkrásnějších států, proslavený na podzim nádherně zbarvenými smíšenými lesy. Když sem poprvé dorazil francouzský cestovatel Samuel de Champlain (1567–1635). byla tato oblast lovištěm různých indiánských kmenů. Objevitelé ji pojmenovali Verts Monts, neboli Zelené hory. Velkou část jeho západní hranice tvoří dlouhé jezero Champlain.

První dočasná sídla zde založili Francouzi, ale stálé osídlení zřídili v 18. století Holanďané a Britové. Po francouzské a indiánské válce (1754–1763) se do oblasti, o niž soupeřily New York a New Hampshire, přestěhovali osadníci z Connecticutu a Massachusetts. V roce 1770 vytvořil Ethan Allen (1738–1789) skupinu ozbrojených dobrovolníků zvanou Green Mountain Boys, aby vyhnal newyorské vlastníky půdy. Povstalci nejdříve podporovali osvobozeneckou revoluci, ale tvrdě se bránili i Unii. Roku 1777 vyhlásili Vermont nezávislým státem a ten jím zůstal až do roku 1791. Následoval silný příliv kolonistů, kteří káceli rozsáhlé lesy. Půda však byla kamenitá a její kultivace byla obtížná. Ve 30. letech 19. století se proto většina osadníků rozhodla vystěhovat dále na západ a lesy se samy obnovily. Během občanské války zažil Vermont jedinou operaci, která se odehrála severně od Pensylvánie -útok Konfederace z Kanady.

Základna vermontského průmyslu byla omezená, existuje pouze těžba žuly a mramoru. Převládá lehký spotřební průmvsl. např. výroba nábytku a v současnosti zejména výroba počítačů a přesných přístrojů. Města zůstala většinou malá a charakterem venkovská. Protože venkovský Vermont tvoří zázemí mnohem lidnatějších oblastí, je vyhledávaným místem pro dovolenou, zejména pro relativní klid v létě a dobré lyžařské podmínky v zimě. Zdejší kulturní život patři k nejbohatším ve Státech. Činnost tu vyvíjí mnoho uměleckých a literárních společnosti společně se známými školami, jako je Middlebury, Bennington, Marlboro a Vermontská univerzita v Burlingtonu.