Utah (stát USA)

Utah - informace o státu

Země Utah
Přezdívka státu Beehive State
Hlavní město Salt Lake City
Největší město Salt Lake City
Rozloha 219 882 km2
Počet obyvatel 2 900 872
Připojen k Unii 4. 1. 1896
Největší města Salt Lake City
Přírodní zajímavosti Velké Solné jezero (Great Salt Lake), národní parky Canyonlands, Arches a Zion, jezero Powell
Hlavní odvětví zbrojní průmysl, elektronika, potravinářství, cestovní ruch, těžba mědi, uranu a zlata

Referát

Utah tvoří z větší části suchá, nehostinná a neúrodná krajina, přesto se stala domovem pro nezlomný lid, jenž vytvořil svébytnou kulturu. Již kolem roku 400 obývali dnešní Utah indiánské kmeny Anasaziů a Pueblo. Jejich společnost se rozpadla dlouho před příchodem španělských průzkumníků v 18. století, ale zachovaly se jejich skalní vesnice a v nich keramika a skalní malby. Poté se tu usadili Navajové a příslušníci kmene Ute, z nichž mnozí zde stále žijí.

V roce 1848 Spojené státy tuto oblast vzaly Mexiku. Již v roce 1847 začali Utah osídlovat mormoni pod vedením náboženského vůdce Brighama Younga (1801–77). Tito příslušníci církve Ježíše Krista posledních dnů byli přinuceni prchat před perzekucí, vyvolanou jejich nekonvenčními praktikami, zvláště polygamií. Jejich mise měla v úmyslu přetvořit pouštní krajinu v oblasti Velkého Solného jezera v ráj. Díky nepřetržité práci a misionářskému zápalu byly zavlaženy rozsáhlé části země a Youngova vize byla po necelých 15 letech úspěšně završena.

Zdejší indiánské obyvatelstvo nebylo přimo utlačováno, ale trpělo zmenšujícími se možnostmi obživy. Následné konflikty vedly k jeho přesídlení do rezervací. Koncem 90. let 19. století mormoni vytvořili stabilní a silnou komunitu, opírající se převážně o malá zemědělská družstva. Kongres Spojených států odmítal opakovaně žádosti mormonů o založení státu až do r. 1896, kdy byla polygamie oficiálně odmítnuta a mormonská církev se vzdala svého politického postavení. Její dominantní role ve společnosti však přetrvala a tradice vysoké pracovní morálky a vzájemné pomoci byly hlavním faktorem, který posiloval hospodářský rozvoj Utahu.

I dnes je mormonský vliv ve společnosti patrný, liberálnější poměry však umožňují např. přijímaní černochů za členy církve. Oblíbená turistická centra Utahu a prosperita jeho hlavního města Salt Lake City – důležitého finančního a obchodního centra – jsou živoucím svědectvím o úspěchu mormonského vlivu.