Tennessee (stát USA)

Tennessee - informace o státu

Země Tennessee
Přezdívka státu Volunteer State
Hlavní město Nashville
Největší město Memphis
Rozloha 109 152 km2
Počet obyvatel 6 495 978
Připojen k Unii 1. 6. 1796
Největší města Nashville
Přírodní zajímavosti Clingmas Dome (Smoky Mountains), Velké appalačské údolí
Hlavní odvětví energetika, chemický a potravinářský průmysl, hutnictví, strojírenství

Referát

V roce 1784 nabídla Severní Karolína svá západní území Kongresu. Rozzlobení osadníci reagovali vytvořením vlastního, tzv. Franklinova státu, který ovšem neměl dlouhého trvání. R. 1789 byla tato oblast formálně oddělena od Severní Karolíny a o sedm let později vznikl stát Tennessee.

Mnoho obyvatel Tennessee, včetně budoucího prezidenta Andrewa Jacksona (1767–1845), získalo slávu ve válce roku 1812. Před občanskou válkou byli obyvatelé unionisté, ale ještě před vypuknutím konfliktu se v zemi objevily hluboké rozpory a Tennessee se v občanské válce stalo hned po Virginii nejdůležitějším bojištěm. Stát nebyl tak násilně reorganizován, ale přesto se zde v r. 1865 u Pulasski (jižně od Nashville) zrodila bělošská nacionalistická organizace Ku-Klux-Klan a černoši byli až do 60. let 20. století segregováni.

V 30. a 40. letech byla oblast změněna vybudováním obrovské hydroenergetické soustavy Tennessee Valley. Byly odstraněny záplavy a urychlen průmyslový vývoj, který ukončil závislost státu na zemědělství. Na bázi levné energie je rozvinuta výroba hliníku a barevných kovů, dále průmysl chemický, sklářský a elektronický. Stále významnější roli hrají služby a obchod, velmi důležitý je i cestovní ruch. Mnoho lidí navštěvuje Nashville, který je světoznámým centrem country a westernové hudby.