Severní Dakota (stát USA)

Severní Dakota - informace o státu

Země Severní Dakota
Přezdívka státu Flickertail State
Hlavní město Bismarck
Největší město Fargo
Rozloha 183 107 km2
Počet obyvatel 723 393
Připojen k Unii 2. 11. 1889
Největší města Bismarck
Přírodní zajímavosti North Dakota Badlands, řeka Missouri, jezero Sakakawea
Hlavní odvětví potravinářství, těžba ropy, zemědělské strojírenství

Referát

Severní Dakota je důležitým zemědělským státem. Chladné a polosuché podnebí této severské oblasti je vhodné pro pěstování jarní pšenice a chov dobytka.

Prvním Evropanem, který oblast Severní Dakoty navštívil, byl kolem roku 1738 francouzský Kanaďan Pierre Gaultier de Varennes, sieur de La Vérendrye (1685–1749). Po něm následovali francouzští lovci kožešin. V roce 1803 prodali Francouzi celou oblast Spojeným státům. Bílí obchodníci začali rychle vykořisťovat indiánské obyvatelstvo, které se brzy stalo závislé na dodávaném zboží. Indiány decimovaly zavlečené choroby, jako např. neštovice. Podél Missouri cestovali na severozápad zlatokopové a negativně zasahovali do života původních obyvatel.

Zavedení železnice v r. 1871 provázela vlna přistěhovalců a rozvoj zemědělství. Roku 1889 bylo teritorium Dakota rozděleno a Jižní i Severní Dakota se připojily k Unii. Farmaření zůstalo hlavní činností, podporovanou politickými prostředky a později i družstevním hnutím.

Produkce obilnin a chov skotu a potravinářství je základem ekonomiky Severní Dakoty, významná je také těžba hnědého uhlí, ropy a zemního plynu a produkce elektřiny (i z vodních elektráren).