Oregon (stát USA)

Oregon - informace o státu

Země Oregon
Přezdívka státu Sunset State
Hlavní město Salem
Největší město Portland
Rozloha 254 800 km2
Počet obyvatel 3 930 065
Připojen k Unii 14. 2. 1859
Největší města Salem
Přírodní zajímavosti Mount Hood (Kaskádové pohoří), národní park Crater Lake, kaňon řeky Columbia, horké prameny
Hlavní odvětví produkce stavebního dříví, strojírenství, ovocnářství a zelinářství, chov skotu

Referát

Oregon má nádhernou krajinu s vysokými, hustě zalesněnými pohořími, řadou zasněžených sopek, s náhorními planinami a plošinami proříznutými hlubokými údolími a kaňony. Lesy na západě a severovýchodě jsou hlavním bohatstvím Oregonu, východ vyplňují polopouštní oblasti.

V 16. století si na toto území činily nároky jak Velká Británie, tak Španělsko, přesto početná a rozmanitá populace Indiánů žila nedotčena až do ř. 1792, kdy po řece Columbia pronikl do země Oregon Robert Gray (1755–1806). Z východu brzy přišli lovci kožešin a v r. 1811 John Jacob Astor (1763–1848) usnadnil cestu bílým pionýrům zřízením obchodního střediska Astoria. Následující desetiletí zažila rostoucí příliv osadníků, přicházejících po Oregon Trail. Většina z nich se usadila v údolí Willamete mezi Kaskádovým pohořím a Pobřežním pásmem. V roce 1842 se Británie vzdala svých nároků na Oregon a ten se později stal 33. státem Unie.

Oregon je tradičně státem farmářů a lesníků, a proto byl prvním státem, který zavedl striktní kontroly výfukových plynů automobilů. Také zde popílek sopky Svatá Helena způsobil vážné poškození lesů. Hospodářství státu se v posledních desetiletích diverzifikovalo a poměrně prosperuje. Stále roste význam cestovního ruchu a Oregon se stává zejména rájem lyžařů a sportovních rybářů.