New York (stát USA)

New York - informace o státu

Země New York
Přezdívka státu Empire State
Hlavní město Albany
Největší město New York
Rozloha 141 297 km2
Počet obyvatel 19 651 127
Připojen k Unii 26. 7. 1788
Největší města Albany
Přírodní zajímavosti Mount Marcy (Adirondack Mts.), Long Island, Niagarské vodopády
Hlavní odvětví polygrafie, oděvní průmysl, farmaceutický průmysl, strojírenství, finanční služby

Referát

New York byl jednou ze 13 původních amerických kolonií; město i stát představují obrovskou směsici národností, kterou vytvořilo několik přistěhovaleckých vln. Největší skupiny pocházejí z Itálie, Německa, Irska, Polska, Portorika, Nizozemska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Prvním Evropanem, který oblast New York navštívil, byl Angličan Henry Hudson (1565–1611), podle něhož byla pojmenována řeka, kterou objevil. První usedlíci byli Holanďané, kteří na ostrově Manhattan založili kolonii Nový Amsterdam. V roce 1664 si ji silou přivlastnili Britové a přejmenovali na New York. Následovalo neklidné období soupeření Francie a Británie o nadvládu nad kontinentem, komplikované srážkami s indiánskými kmeny. Situaci ve prospěch Británie řešila Pařížská smlouva z roku 1763. Během války za nezávislost byla většina kolonie loajální k Británii. Město New York zůstalo v britských rukou až do konce války, ale pak se stalo v letech 1789–90 hlavním městem nového státu.

Již od počátku kosmopolitní populaci New Yorku neustále posiloval příliv přistěhovalců. Imigrace po občanské válce ještě zesílila a jen v období 1880–90 se počet obyvatel zdvojnásobil. Nyní největší menšinu představují Hispánci s 12,5 % podílem na populaci města. New York byl až do 70. let největším městem světa (jeho aglomerace se ale nachází na území tří států). Je stále ještě největším finančním centrem a obrovským kulturním střediskem. Patří k největším americkým přístavům, a pokud sečteme obrat jeho tří velkých letišť, pak je také největším leteckým uzlem světa.

Město New York je tak dominantní, že na zbytek státu se často zapomíná. Stát New York je přitom velmi rozmanitý. Jeho osu tvoří sníženina řeky Hudson, která je u hlavního města Albany Erijským průplavem spojena s Velkými jezery – Erie a Ontario, mezi kterými leží Niagarské vodopády. Většinu území vyplňuje Appalačská soustava s malebným pohořím Adirondack na severu mezi Velkými jezery a Atlantským oceánem. New York je hospodářsky druhý nejdůležitější stát s rozsáhlou strojírenskou, elektrotechnickou a elektronickou výrobou, v oblasti služeb a finančnictví zaujímá New York první místo.