New Jersey (stát USA)

New Jersey - informace o státu

Země New Jersey
Přezdívka státu Garden State
Hlavní město Trenton
Největší město Newark
Rozloha 22 592 km2
Počet obyvatel 8 899 339
Připojen k Unii 18. 12. 1787
Největší města Trenton
Přírodní zajímavosti Kittatinny Mountains, Pine Barrens (vřesoviště, duny a lesy)
Hlavní odvětví průmysl chemický, letecký a lodarský, elektrotechnika, siužby, věda a výzkum

Referát

New Jersey leží na pobřeží Atlantiku mezi státem New York a Pensylvánií. Je nazýván zahradním státem, ale mnohým se může zdát přehuštěný průmyslem, postižený znečištěným ovzduším, organizovaným zločinem a upadajícími městy. Oba tyto pohledy jsou vlastně pravdivé. Jako jeden z nejmenších a nejvíce zalidněných států představuje New Jersey souhrn protikladů.

Evropští objevitelé nalezli tuto oblast obydlenou Indiány Lenni Lenape. Švédové a Holanďané zde založili první osady, ale v r. 1664 je převzali Britové. New Jersey, vytvořený roku 1702 ze Západní a Východní Jersey, se stal samostatnou kolonií v r. 1738. Válka za nezávislost však kolonii rozdělila a na jejím území se odehrálo několik těžkých bitev. Hlavní byly u Trentonu (1776) a nedalekého Princetownu (1777).

New Jersey stál v čele průmyslové revoluce. Na jeho území byly v r. 1791 založeny první továrny (neúspěšné) v USA. Později se New Jersey stal střediskem výroby parníků, budování kanálů a železnice. Součást aglomerace New Yorku zahrnuje nejdůležitější dopravní uzel na východním pobřeží. Jih vyplňují farmy pěstující salát a další zeleninu pro obyvatele měst. Po občanské válce liberální tržní zákony podpořily vznik velkých společností a vedly k živelné industrializaci. Celé Spojené státy v obou světových válkách značně závisely na obrovské průmyslové kapacitě tohoto malého státu.

Severovýchodní New Jersey s Newarkem a řadou dalších městských satelitů soustřeďuje větší část populace New Yorku. Většina obyvatel žije v rozsáhlých městech rodinných domků podél dálnic, které patří k nejzatíženějším na světě, v okruhu 50 km od centra. Dlouhý pás širokých písčitých pláží na pobřeží Atlantského oceánu je hlavní atrakcí pro tisíce návštěvníků a Atlantic City se stalo světoznámým letoviskem.