New Hampshire (stát USA)

New Hampshire - informace o státu

Země New Hampshire
Přezdívka státu Granite State
Hlavní město Concord
Největší město Manchester
Rozloha 24 214 km2
Počet obyvatel 1 323 459
Připojen k Unii 21. 6. 1788
Největší města Concord
Přírodní zajímavosti Mount Washington, jezero Winnipesaukee
Hlavní odvětví strojírenství, elektronika, plastické hmoty, cestovní ruch

Referát

New Hampshire na severu Nové Anglie byl poprvé osídlen Evropany v 17. století. Angličtí protestanti, kteří se zde usadili, pojmenovali svůj nový domov podle anglického hrabství Hampshire. Také první osady založené ve 20. letech 17. století nesly jména původního bydliště osadníků – Portsmouth (na pobřeží), Exeter a Dover. Po r. 1719 následuje druhá vlna skotských a irských presbyteriánských přistěhovalců, kteří založili města Londonderry a Dublin.

New Hampshire se stal samostatnou královskou kolonií v r. 1679, ale hraniční spory s ostatními koloniemi pokračovaly i po následující století. Roku 1774 se občané New Hampshire aktivně bránili Britům u New Castle, kde se zmocnili pevností Fort William a Fort Mary. New Hampshire se aktivně podílel na válce o nezávislost a svoji vlastní deklaraci nezávislosti vyhlásil několik týdnů před celonárodní deklarací z r. 1776.

New Hampshire dodnes silně lpí na tradičních demokratických institucích. Známé jsou městské mítinky, které se konají každým rokem ve všech městech. V posledním období stát vedle tradičního textilního a papírenského průmyslu podporuje rozvoj nových odvětví, zejména elektrotechniky a elektroniky, výrobu umělých hmot a služby. Čilý cestovní ruch využívá dobrých lyžařských terénů, malebné krajiny a zachovalých starosvětských vesnic.