Nevada (stát USA)

Nevada - informace o státu

Země Nevada
Přezdívka státu Silver State
Hlavní město Carson City
Největší město Las Vegas
Rozloha 286 380 km2
Počet obyvatel 2 790 136
Připojen k Unii 31. 10. 1864
Největší města Carson City
Přírodní zajímavosti Boundary Peak, Carson Sink, jezero Mead (Boulder Canyon), Pyramide Lake
Hlavní odvětví cestovní ruch, těžba zlata a stříbra, elektronika, chemický průmysl

Referát

Nevada leží východně od pohoří Sierra Nevada (podle kterého je nazvána). Je to stát překvapivých kontrastů. Země je většinou aridní a velmi řídce obydlena, a přesto je Nevada jeden z nejvíce prosperujících států, z důvodů, které jsou často kontroverzní.

Američní Indiáni zde žili více než 20 000 let. První evropští usedlíci byli španělští misionáři a kanadští lovci kožešin v 18. a začátkem 19. století. Je následoval cestovatel John Charles Frémont (1813–1856), který otevřel západ osadníkům a prospektorům. V roce 1848 tuto oblast Mexiko postoupilo Spojeným státům. Nálezy v Comstock Lode vyvolaly r. 1859 stříbrnou horečku a znamenaly první vlnu přistěhovalců. Peněžní reforma v 70. letech 19. století způsobila velký pokles těžby stříbra. Chov dobytka, který ji nahradil, také brzy upadl a zůstalo po něm mnoho opuštěných sídel. Těžba a farmaření bylo oživeno počátkem 20. století, aby bylo zdecimováno v období hospodářské krize v letech 1929–33.

Začátkem 30. let našeho století Nevada přijala zákony, které legalizovaly hazardní hry, prostituci a minimalizovaly zákonné požadavky pro svatby a rozvody. To vedlo k přílivu investic z ostatních oblastí USA. V okolí Las Vegas na jihu a Rena na západě vyrostla v malebných oblastech řada středisek nabízejících luxusní hotely, pestrý noční život a kasina. Následný boom cestovního ruchu přinesl okamžitou prosperitu. Mezitím byl tradiční průmysl podpořen levnou elektrickou energií z přehrady Hoover (Boulder) Dam na řece Colorado a objevem dalších nalezišť nerostů. Většina obyvatelstva je koncentrována v okolí Las Vegas a Rena, a tak liduprázdné vnitrozemí bylo využito pro výstavbu vojenských objektů včetně těch, kde se provádějí podzemní zkoušky jaderných zbraní. V současnosti je Nevada migračně nejatraktivnějším státem USA.