Montana (stát USA)

Montana - informace o státu

Země Montana
Přezdívka státu Treasure State
Hlavní město Helena
Největší město Billings
Rozloha 380 832 km2
Počet obyvatel 1 015 165
Připojen k Unii 8. 11. 1889
Největší města Helena
Přírodní zajímavosti Granite Peak (Skalnaté hory), národní park Glacier, indiánská rezervace Fort Peck
Hlavní odvětví potravinářský a dřevozpracující průmysl, těžba mědi a ropy

Referát

USA získaly toto teriotrium v rámci koupě Louisiany v r. 1803, ale až do začátku zlaté horečky nebylo téměř využíváno.

V roce 1862 bylo objeveno zlato v Bannacku (pohoří Pionýrů na jihozápadě země) a přilákalo množství zlatokopů. O dva roky později bylo vytvořeno teritorium Montana, do kterého se začali stěhovat první rančeři, kteří na rozsáhlých pláních na východě chovali velká stáda koní.

Zdejší indiánské kmeny tvrdě bojovaly proti vetřelcům, aby uchránily svá loviště. Zejména Siouxové a Čejeni se stali legendárními, stejně jako bojiště, na kterých dosáhli svých posledních vítězství: Little Bighorn (1876) na severovýchodě Montany a Bighole Basin (1877) v jihozápadní Montaně. Nedlouho poté však byli poraženi jednotkami Spojených států, a to otevřelo cestu bílým osadníkům.

Zatímco indiánského obyvatelstva ubývalo, obrátili osadníci svoji pozornost od zlata k velkým zásobám mědi. Nabídka volné půdy vyvolala po r. 1909 přistěho­valeckou vlnu ze Skandinávie, ale krutá sucha ve 20. letech mnoho nových farmářů zničila.

Základem hospodářství Montany je zemědělství a těžba. Hlavními plodinami jsou pšenice, ječmen a cukrová řepa. Důležitý je chov skotu. Kromě mědi se těží olovo, stříbro, fosfáty a další minerály. Rostoucí počet návštěvníků je přitahován neporušenou přírodou a památníky historických bitev.