Missouri (stát USA)

Missouri - informace o státu

Země Missouri
Přezdívka státu Show Me State
Hlavní město Jefferson City
Největší město Kansas City
Rozloha 180 540 km2
Počet obyvatel 6 021 988
Připojen k Unii 10. 8. 1821
Největší města Jefferson City
Přírodní zajímavosti vrchovina Ozark Plateau, řeka Missouri
Hlavní odvětví potravinářství, výroba letadel a motorových vozidel, cestovní ruch

Referát

Pro stát Missouri a jeho historii je charakteristická dvojakost: tvoří jej napůl prérie, napůl lesy, z poloviny kukuřičná pole a z poloviny bavlníkové plantáže, žili tu otrokáři i abolicionisté, země patří k východu (St. Louis) i západu (Kansas City).

Missouri je indiánské jméno. Jeho první osadou byla Sainte Geneviéve na západním břehu Mississippi, založená francouzskými lovci a prospektory kolem r. 1735. V roce 1803 byla oblast koupena Spojenými státy. Obyvatelstvo převážně francouzského původu bylo brzy převýšeno anglosaskými osadníky. V roce 1821 se Missouri jako otrokářský stát připojilo k Unii, ale řídilo se zákonem zvaným Missouri Compromise regulujícím šíření otroctví v západních teritoriích. Missouri se stalo pro mnoho pionýrů branou na západ. Oficiálně Missouri setrvalo v Unii i po dobu občanské války, ale mnoho jeho občanů bojovalo na straně Konfederace. Otroctví bylo zrušeno v r. 1865, ale silná rasová diskriminace se projevovala až do 60. let tohoto století.

Ekonomický rozvoj státu Missouri navazuje na tradiční zemědělství (sója, kukuřice, tabák) a lesnictví zajistila ve 20. století produkce olova, zinku, železa a také černého uhlí a cementu. V současnosti je na vzestupu také finanční sektor, služby a nově se rozvíjející letecký průmysl.