Mississippi (stát USA)

Mississippi - informace o státu

Země Mississippi
Přezdívka státu Magnolia State
Hlavní město Jackson
Největší město Jackson
Rozloha 125 438 km2
Počet obyvatel 2 991 207
Připojen k Unii 10. 12. 1817
Největší města Jackson
Přírodní zajímavosti řeka Mississippi
Hlavní odvětví oděvní a potravinářský průmysl, zpracování dřeva

Referát

Mississippi leží v centru amerického bavlníkového pásu a tato skutečnost se odráží i v jeho historii. Prvními kolonisty byli francouzští Kanaďané, kteří v roce 1699 vybudovali na pobřeží pevnost Fort Maurepas. Francouzská kolonizace nebyla příliš intenzivní a roku 1763 získali toto území Britové. Během války o nezávislost okupovalo jižní část Španělsko. Oblast byla předmětem sporů až do roku 1795, kdy smlouvou ze San Lorenza připadla Spojeným státům.

Původní teritorium Mississippi zaujímalo oblast jižně od Tennessee k pobřeží Mexického zálivu. V roce 1817 se západní část území stala státem Mississippi. Místní Indiáni byli násilím vyhnáni a oblast pokryly rozsáhlé bavlníkové plantáže. Během občanské války byl stát zdevastován, ale poměry se nijak nezměnily a r. 1890 bylo jeho černé obyvatelstvo fakticky zbaveno volebního práva.

Zemědělství státu bylo oživeno až po 2. světové válce a teprve od té doby se datuje skutečný proces rasové integrace. Mississippi patří k nejzaostalejším státům USA a je také stále investičně opomíjen. Významná je těžba ropy a zemního plynu, průmysl dřevozpracující a bavlnářství.