Minnesota (stát USA)

Minnesota - informace o státu

Země Minnesota
Přezdívka státu Gopher State
Hlavní město Saint Paul
Největší město Minneapolis
Rozloha 225 163 km2
Počet obyvatel 5 420 380
Připojen k Unii 11. 5. 1858
Největší města Saint Paul
Přírodní zajímavosti národní park Voyagers, Lake of the Woods, vodopády Minnehaha (Minneapolis)
Hlavní odvětví potravinářství, lesnictví, těžba železné rudy, strojírenství

Referát

Krajina Minnesoty byla kdysi pokryta kontinentálním ledovcem, který zde zanechal četná jezera a širokou mírně zvlněnou prérii s úrodnou půdou.

Oblast Minnesota byla původně obydlena kmeny Čiperajů a Siouxů, větší část získaly USA již v roce 1783. Příchod osadníků se datuje od 20. let 19. století. Většina z nich byla přilákána z Nové Anglie vidinou bohatství nekonečných lesů. Dvě hlavní osady na protilehlých březích Mississippi vytvořily velké souměstí Minneapolis-Saint Paul.

Pozdější přistěhovalci do státu Minnesota, většinou ze Skandinávie a Německa, začali na prériích farmařit, ale průmyslový rozvoj státu souvisel až s těžbou rozsáhlých ložisek železné rudy u Hořejšího jezera. Ve 20. století byly zavedeny nové velkoplošné formy farmaření, které posílily ekonomiku Minnesoty.

Průmysl (výpočetní technika a polygrafie) a obchod Minnesoty jsou soustředěny v aglomeraci Minneapolis-Saint Paul. Obě města jsou se svými parky, univerzitami a muzei také důležitými kulturními a turistickými centry státu Minnesota.