Michigan (stát USA)

Michigan - informace o státu

Země Michigan
Přezdívka státu Wolverine State
Hlavní město Lansing
Největší město Detroit
Rozloha 250 488 km2
Počet obyvatel 9 895 622
Připojen k Unii 26. 1. 1837
Největší města Lansing
Přírodní zajímavosti písečné duny jezera Michigan, Huron Mountains
Hlavní odvětví automobilový průmysl, strojírenství, cestovní ruch, zpracování kovů

Referát

Michigan se skládá ze dvou částí oddělených Velkými jezery. Většina jeho území leží mezi Michiganským a Hurónským jezerem. Michigan je obvykle ztotožňován s americkým automobilovým průmyslem, ale má také rozsáhlé lesy na severu a podobně jako jižně položené obilnářské státy Středozápadu i dostatek úrodné orné půdy.

Původními obyvateli byli zejména Odžibvejové a Ottawové. Francouzští lovci kožešin objevovali území od 17. století. Oblast v r. 1760 připadla Británii a stala se její základnou až do skončení války za nezávislost. Během války r. 1812 Británie dočasně okupovala Detroit, což vyvolalo potřebu lepšího spojení s východem. Brzy byly vybudovány železnice a silnice a otevření Erijského průplavu v r. 1825 umožnilo lodní spojení s New Yorkem přes jezero Erie. Detroit v jihovýchodním Michiganu se stal důležitým bodem pro přistěhovalce směřující na západ. Část se však usadila na úrodných půdách jihu Michiganu.

Od konce 19. století se datuje rychlý rozvoj průmyslu, založený na ložiscích železné rudy a levné dopravě po jezerech. Detroit již měl vybudovanou průmyslovou základnu, když zde byl roku 1899 založen automobilový závod Oldsmobile, následovaný v r. 1903 Fordem a General Motors. Vzrůstající prosperita města těžce utrpěla za velké hospodářské krize, ale v poválečné době byla opět obnovena. Tradiční průmysl Michiganu (hutnictví a strojírenství) byl postižen konverzí a zejména poklesem konkurenceschop­nosti amerického automobilového průmyslu. Sociální tlaky spojené s těžkou situací rostoucího černošského obyvatelstva vedly k rozsáhlým nepokojům ve 40. a 60. letech 20. století. V Detroitu se zrodila největší hudební společnost světa Motown. Industrializace poškodila životní prostředí a např. znečištění Velkých jezer je dnes už tak značné, že vážně ohrožuje cestovní ruch, tolik důležitý pro tuto oblast jezer a lesů.