Massachusetts (stát USA)

Massachusetts - informace o státu

Země Massachusetts
Přezdívka státu Bay State
Hlavní město Boston
Největší město Boston
Rozloha 27 335 km2
Počet obyvatel 6 692 824
Připojen k Unii 6. 2. 1788
Největší města Boston
Přírodní zajímavosti Cape (mys) Cod, ostrov Martha's Vineyard
Hlavní odvětví elektrotechnika a elektronika, přesná mechanika, zbrojní průmysl

Referát

Massachusetts, ležící na atlantském pobřeží Nové Anglie, je státem s dlouhou a slavnou historií. Panuje domněnka, že na tomto pobřeží přistál okolo roku 1003 jako první Evropan vikingský mořeplavec Leif Eriksson. Mezi prvními návštěvníky byli mořeplavci Bartholomew Gosnold (1572–1605) v roce 1602 a Samuel de Champlain v roce 1605. Roku 1620 přistála nedaleko Provincetownu skupina náboženských uprchlíků z jihovýchodní Anglie. Ti později převezli svoji loď Mayflower do nové osady Plymouth. Zpočátku navázali přátelské vztahy s domorodými obyvateli, ale později vypuklo nepřátelství, které přerostlo v masakry za války krále Phi-lipa (1675–76), pojmenované podle syna jednoho z indiánských náčelníků.

Od počátku se Massachusetts orientoval více na obchod a řemesla než na zemědělství. Britské sankce postavily tuto kolonii do čela hnutí za nezávislost, v jehož rámci došlo k tzv. bostonskému masakru (1770) a „bostonskému pití čaje“ (1773). V následující válce za nezávislost se na území Massachusetts odehrála řada důležitých bitev; v roce 1786 také Shayovo povstání, které vedlo k pozdější ratifikaci federální ústavy. Během 19. století přistěhovalci zejména z Irska vytvořili dostatek pracovní síly a stát se rychle industrializoval. V občanské válce byl Massachussets pevným článkem Unie.

V dnešním Massachusetts hrají historické tradice stále velkou roli, ať se jedná o vliv a bohatství starých rodin („správní Bostoňané“), irské dědictví a zvyky nebo udržování řady historických památek. Přistěhovalectví z různých částí světa zde vytvořilo vysoce kosmopolitní společnost. Tradiční textilní průmysl je na ústupu, ale stát představuje jednu z nejvýznamnějších koncentrací odvětví „high-tech“, která využívají přítomnosti světově proslulých akademických institucí, jako je Harvardská a Bostonská univerzita a Massachusetts Institute of Technology (MIT).