Maryland (stát USA)

Maryland - informace o státu

Země Maryland
Přezdívka státu Old Line State
Hlavní město Annapolis
Největší město Baltimore
Rozloha 32 131 km2
Počet obyvatel 5 928 814
Připojen k Unii 28. 4. 1788
Největší města Annapolis
Přírodní zajímavosti Chesapeake Bay, Backbone Mountain
Hlavní odvětví elektrotechnika a elektronika, potravinářský a chemický průmysl

Referát

Listina anglického krále Karla I. (1600 až 1649) poskytla půdu v oblasti zálivu Chesapeake Bay lordu Cecilu Calvertu Baltimorovi (1605–1675). Nový majitel pojmenoval zemi Maryland podle Henrietty Marie (1609–1669), královy manželky a katoličky, a učinil ji útočištěm pro římské katolíky, trpící v Anglii náboženským pronásledováním. Calvert však nezavedl žádná omezení pro nekatolíky a přijímal všechny věřící křesťany.

Calvertův bratr Leonard (1606–1647) založil roku 1634 Saint Mary's City, první hlavní město této oblasti. Zakládání tabákových plantáží přeneslo hlavní centra osídlení severozápadním směrem a v roce 1694 bylo hlavní město přestěhováno do Annapolisu. Baltimore byl založen v roce 1729. Přestože trh s otroky byl trestně stíhán již od roku 1783, na mnoha plantážích černošští otroci pracovali a k úplnému zrušení otroctví došlo až v roce 1864.

Spory mezi rody Calvertů a Pennů byly ukončeny v 60. letech 18. století vytvořením Mason and Dixon Line, hranice, která oddělovala Maryland a Pensylvánii. Maryland sehrál ve válce za nezávislost aktivní roli a Pařížská smlouva, která uznala nezávislost kolonií, byla podepsána roku 1783 v Annapolisu. Roku 1814 byl odražen britský útok na Baltimore. Následující desetiletí se odtud začaly stavět první silniční a železniční trasy přes Appalačské hory. Během občanské války byly zájmy marylandských občanů rozdílné, ale stát setrval v Unii. Maryland nikdy neodňal černošským obyvatelům volební právo a to na jeho území přilákalo mnoho černochů z Jihu.

Přístav Baltimore zůstává jedním z nejrušnějších ve Spojených státech také proto, že město je střediskem výstavby lodí, elektrotechniky a elektroniky. Největší přínos však zajišťují služby, obchod, finančnictví a rozvíjející se cestovní ruch.