Maine (stát USA)

Maine - informace o státu

Země Maine
Přezdívka státu Pine Tree State
Hlavní město Augusta
Největší město Portland
Rozloha 91 634 km2
Počet obyvatel 1 328 302
Připojen k Unii 15. 3. 1820
Největší města Augusta
Přírodní zajímavosti Mount Katahdin, jezero Moosehead
Hlavní odvětví lesnictví, rybolov, papírenský průmysl

Referát

Maine leží na severovýchodě USA u hranic s Kanadou. Členité skalnaté pobřeží Maine hostilo v 10. století na přechodnou dobu pravděpodobně první evropské návštěvníky – grónské Vikingy.

Od 16. století bylo území Maine předmětem sporu mezi Anglií a Francií, jejichž první osadníci se setkali se zuřivým odporem Indiánů kmene Penobskot a Passamaquoddy. Britové nakonec v r. 1763 zvítězili, ale celá oblast až do války r. 1812 byla součástí státu Massachusetts. Maine se stal svobodným státem díky zákonu Missouri Compromise jako protiváha k otrokářskému státu Missouri.

Lesnatá krajina a kamenitá půda Maine nebyla příliš vhodná pro obdělávání. Hlavní plodinou jsou i nadále brambory (3. místo v USA). Jak se ale během 19. století zlepšovala doprava, vytvořily bohaté zásoby dřeva, kamene a ryb základ pro rozvoj průmyslu. Další odvětví byla podpořena levnou vodní energií. Maine ani v rámci Nové Anglie není hospodářsky příliš významným státem, ale jeho přírodní krása zůstává relativně nedotčena a přispívá rozvoji cestovního ruchu.