Jižní Karolína (stát USA)

Jižní Karolína - informace o státu

Země Jižní Karolína
Přezdívka státu Palmetto State
Hlavní město Columbia
Největší město Columbia
Rozloha 82 931 km2
Počet obyvatel 4 774 839
Připojen k Unii 23. 5. 1788
Největší města Columbia
Přírodní zajímavosti Sassafras Mountain (Blue Ridge Mountains), Sea Islands
Hlavní odvětví cestovní ruch, textilní a chemický průmysl, strojírenství

Referát

Roku 1670 britští kolonisté postavili nedaleko ústí řeky Ashley osadu pojmenovanou po anglickém králi Karlu II. Charles Town. O deset let později byl Charleston přemístěn na druhou stranu řeky a brzy zbohatl obchodem s rýží, kožešinami a indigem. Vysoké daně placené Británii budily všeobecný odpor, a tak se Jižní Karolína začala silně angažovat ve válce o nezávislost. V roce 1780 britská flotila obsadila Charleston a území Jižní Karolíny se stalo dějištěm mnoha bojů.

Rozvoj bavlníkových plantáží pomohl i vnitrozemí, ale závislost na pracovní síle otroků vedla k vystoupení Jižní Karolíny z Unie.

Útok na federální pevnost Fort Sumter v charlestonském přístavu zahájil občanskou válku. Období rekonstrukce Jihu vytvořilo rasové napětí, které se odrazilo v rasistické ústavě z roku 1895. Občanská práva černochů byla obnovena až v 60. letech 20. století.

Jižní Karolína patří k zaostalejším státům USA a v její ekonomice stále hraje velkou roli tradiční bavlnářství, zpracování zemědělských produktů a tabáku. Teplé podnebí a starosvětská atmosféra pobřežních měst je velkým turistickým lákadlem.