Florida (stát USA)

Florida - informace o státu

Země Florida
Přezdívka státu Sunshine State
Hlavní město Tallahassee
Největší město Jacksonville
Rozloha 170 312 km2
Počet obyvatel 19 552 860
Připojen k Unii 3. 3. 1845
Největší města Tallahassee
Přírodní zajímavosti národní park Everglades, Florida Keys
Hlavní odvětví cestovní ruch, elektrotechnika a elektronika, dopravní strojírenství, potravinářský průmysl

Referát

V současnosti je Florida především cílem milionů turistů, přijíždějících za sluncem, odpočinkem a zábavou. Velké množství starších lidí ze severu si na Floridě užívá svého důchodu.

Na velikonoce roku 1513 u pobřeží Floridy přistál španělský voják a cestovatel Juan Ponce de León (1460–1521) hledat pramen mládí. Tak začalo 250 let trvající období násilí a vykořisťování, které téměř vyhubilo původní indiánský kmen Seminolů.

V roce 1565 další španělská výprava do Floridy pod vedením Pedra Menéndez de Avilés (1519 až 1574) zcela zničila hugenotskou kolonii na řece Saint John a založila nedaleko svou vlastní kolonii Saint Augustine. Po 200 let soutěžilo Španělsko s Velkou Británií a Francií o nadvládu nad Floridou. Na konci francouzských a indiánských válek v roce 1763 nakonec převzala vládu Británie. Během války za nezávislost zůstala Florida loajální k Británii, ale roku 1781 byla Florida obsazena Španělskem.

Během války roku 1812 obsadily americké síly Fernandinu, aby zabránili Britům využít Floridu jako svou vojenskou základnu. Španělé však protestovali, a tak byly americké jednotky staženy. Britové se vrátili zpět a zahájili proti americkým osadníkům partyzánskou válku. V roce 1818 obsadil Andrew Jackson (1767–1845) město Pensacola a následující rok Španělsko odstoupilo Spojeným státům celý stát. Vztahy s Indiány se stále zhoršovaly a po sedmileté válce byla v roce 1842 většina původních obyvatel vyhnána. Během občanské války jednotky Unie rychle obsadily města na pobřeží Floridy, ale vnitrozemí kladlo mnohem větší odpor. Po válce umožnila železnice příliv nových osadníků, ale také turistů, a tak začalo období rychlého růstu počtu obyvatel, který pokračoval po celé 20. století. Po kubánské revoluci v roce 1959 se na Floridě a zejména v Miami usadilo mnoho kubánských uprchlíků, jejichž invaze v posledních letech opět zesílila. Podíl hispánské populace se blíží 15 %.

Většinu Floridy zabírají lesy, jezera a vojenské prostory. Hospodářsky patří Florida k nejsilnějším státům. Převládající rostlinná výroba produkuje citrusy, zeleninu, arašídy, sóju a cukrovou třtinu. Florida je největším světovým producentem fosfátů. V průmyslu dominuje výroba elektroniky a raketové techniky. Nejdůležitějším odvětvím je však cestovní ruch. Vedle pláží přijíždí nejvíce turistů navštívit bažinaté Everglades s aligátory a Disney World nedaleko města (Mando. Florida je také dějištěm řady významných sportovních akcí. Kennedyho středisko vesmírných letů na mysu Canaveral je zdrojem příjmů státního rozpočtu i zakázek pro místní podniky.