District of Columbia (stát USA)

District of Columbia - informace o státu

Země District of Columbia
Největší města Spojený s hlavním městem Spojených států Washingtonem, D. C.
Přírodní zajímavosti řeka Potomac
Hlavní odvětví federální administrativa, cestovní ruch

Referát

District of Columbia je federálním teritoriem, územím, které bylo vybráno prvním prezidentem Georgem Washingtonem pro výstavbu nového hlavního města Unie.

Francouzský vojenský projektant Pierre Charles U'Enfant (1754–1825) vytvořil plán města, v duchu francouzských principů formování krajiny, s městskými třídami paprskovitě vycházejícími od Capitolu a prezidentského sídla (které se po renovaci a válce roku 1812 stalo známým pod jménem Bílý dům). Ve středu města se nachází mnoho majestátních a honosných veřejných staveb a památníků, včetně Kongresové knihovny, Nejvyššího soudu, Smithsonova ústavu, Washingtonova pomníku a Lincolnova památníku.

District se dnes těší většině práv samostatného státu, ale je jen částí větší metropolitní oblasti Washingtonu, která zasahuje na území Marylandu a Virginie, s řadou problémů. Impozantní stavby velvyslanectví a domy vládních úředníků téměř sousedí s přelidněnými chudinskými čtvrtěmi, které v 60. letech zažily vážné rasové nepokoje. Některé z nich již byly zbourány v souvislosti s programem obnovy města. Více než 2/3 obyvatel teritoria tvoří černoši. Město nemá průmysl a naprostá většina obyvatel je zaměstnána ve službách.