Delaware (stát USA)

Delaware - informace o státu

Země Delaware
Přezdívka státu First State
Hlavní město Dover
Největší město Wilmington
Rozloha 6 446 km2
Počet obyvatel 925 749
Připojen k Unii 7. 12. 1787
Největší města Dover
Přírodní zajímavosti řeka Delaware, Delaware Bay
Hlavní odvětví chemický průmysl, textilní a oděvní průmysl

Referát

Druhý nejmenší stát Unie, Delaware, je průmyslovým a hustě zalidněným státem. Sever Delaware tvoří část Atlantské megapolis – dlouhého pásu měst, který se táhne od Washingtonu k Bostonu. Na jejím začátku byla sroubená dřevěná obydlí prvních švédských osadníků, kteří roku 1638 založili Fort Christina (dnešní Wilmington).

První holandská kolonie byla zničena Indiány. V roce 1655 si Holanďané z New Amsterdamu území znovu nárokovali, ale jen do r. 1664, kdy území získala Británie. Roku 1682 byla tato oblast postoupena Williamu Pennovi (1644–1718), aby poskytla jeho vnitrozemské kolonii Pensylvánii průchod na pobřeží. Delaware získal nynější podobu roku 1704 a svoje současné jméno v r. 1776. Jeho původ je však starší. Roku 1610 byla pojmenována zátoka Delaware Bay, a to na počest jmenování Thomase Westa (1577 až 1617), dvanáctého barona De la Warr, guvernérem Virgínie.

Během války za nezávislost byl Delaware napaden britskou armádou a jeho pobřeží bylo vystaveno neustálým útokům britského námořnictva. Po dosažení nezávislosti si Delaware okamžitým přijetím Ústavy 7. prosince 1787 vysloužil svoji přezdívku „první stát“. Přestože Delaware byl vlastně otrokářským státem, mnoho otroků zde získalo svobodu ještě před vypuknutím občanské války a stát se poněkud neochotně stal součástí Unie.

Rozvoj průmyslu měl patrný vliv na demografickou skladbu obyvatelstva. Starší venkovské obce okolo měst Dover a Georgetown na převážně zemědělském jihu se vylidňují, zatímco na průmyslovém severu vyrostly rozsáhlé příměstské čtvrtě, zvláště kolem města Wilmington, které je nyní hlavním centrem výroby umělých vláken.