Arkansas (stát USA)

Arkansas - informace o státu

Země Arkansas
Přezdívka státu Land of Opportunity
Hlavní město Little Rock
Největší město Little Rock
Rozloha 137 733 km2
Počet obyvatel 2 959 373
Připojen k Unii 15. 6. 1836
Největší města Little Rock
Přírodní zajímavosti Boston Mountains, národní park Hot Springs
Hlavní odvětví potravinářský a chemický průmysl, elektronika

Referát

Arkansas leží na západním břehu řeky Mississippi. Severní část území vyplňuje zalesněná vrchovina Ozark Plateau, na jihozápadě se zvedají nevysoké vrchy Ouachita Mountains.

V této oblasti existovaly rozvinuté kultury původních obyvatel už okolo roku 500. Prvními evropskými osadníky byli v 17. století Francouzi. Ti v r. 1803 prodali toto území jako součást Louisiany Spojeným státům. V nížině kolem dolního toku Mississippi vznikly velké bavlníkové plantáže, obdělávané černými otroky dováženými z Afriky. Od r. 1820 do r. 1836, kdy se Arkansas stal novým státem Unie, leželo teritorium Arkansas jižně od Missouri Compromise line, hranice, která oddělovala otrokářské a svobodné státy.

V roce 1861 se Arkansas připojil ke Konfederaci. Stát oslabený občanskou válkou byl dlouho závislý na produkci bavlny a dál praktikoval politiku rasové segregace. Dnešní Arkansas i přes velké změny je stále nejzaostalejším státem Unie. Pěstování bavlny doplnily další plodiny (rýže, sója, ovoce). Důležitá je těžba bauxitu a ropy. V průmyslu dominuje chemická výroba, zpracování dřeva a elektronika. Malebné vrchoviny se staly vyhledávanými rekreačními oblastmi.