Arizona (stát USA)

Arizona - informace o státu

Země Arizona
Přezdívka státu Grand Canyon State
Hlavní město Phoenix
Největší město Phoenix
Rozloha 295 233 km2
Počet obyvatel 6 626 624
Připojen k Unii 14. 2. 1912
Největší města Phoenix
Přírodní zajímavosti národní parky Grand Canyon a Zkamenělý les, Painted Desert
Hlavní odvětví elektronika, cestovní ruch, těžba mědi a dalších rud barevných kovů

Referát

Arizona je sice jeden z nejmladších států, ale zároveň jeden z nejdéle obydlených. Původní obyvatelé – indiánské kultury Anasazi a Hohokam, žili v této suché, ale krásné krajině nejméně 2500 let. Po nich byla Arizona nedlouho před příchodem Španělů osídlena Apači a Navaji. Arizona patřila Španělsku až do r. 1848, kdy byla postoupena Spojeným státům. Další území bylo připojeno roku 1853 na základě Gadsdenské koupě. Mnoho legend o Divokém západě má své kořeny právě v Arizoně. Například Tombstone nechvalně proslul přestřelkami u OK Corral.

Během 70. let 20. století se počet obyvatel Arizony téměř zdvojnásobil přílivem imigrantů z ostatních států. Ti jsou přitahováni slunečným klimatem a pracovními příležitostmi ve městech, jako je Phoenix a Tucson. Arizona je na většině území obydlena jen řídce. Podíl Indiánů (asi 5,5 %) je vyšší než ve většině ostatních států, hispánská komunita však dosahuje již 20 %.

Nádherné scenérie Arizony s divokými skalami vyrůstajícími z polopouštních plošin a zejména kaňon řeky Colorado tvoří základ rostoucího turistického ruchu.