Alabama (stát USA)

Alabama - informace o státu

Země Alabama
Přezdívka státu Cotton State
Hlavní město Montgomery
Největší město Birmingham
Rozloha 135 767 km2
Počet obyvatel 4 833 722
Připojen k Unii 14. 12. 1819
Největší města Montgomery
Přírodní zajímavosti Cheaha Mountain, Mobile Bay
Hlavní odvětví hutnictví, chemický a papírenský průmysl, elektronika

Referát

Alabama je státem s neklidnou historií, poznamenanou spory mezi evropskými kolonisty a domorodými Indiány a posléze i Afroameričany, které trvaly až do 60. let našeho století.

První evropskou průzkumnou výpravu podnikli Španělé pod vedením Hernanda de Soto (1500–1542), který sem přijel hledat drahé kovy. Přestože výprava žádné nenašla, otevřela toto území evropským osadníkům, čemuž padly za oběť tisíce Indiánů. Po další tři století usilovaly o tuto oblast Francie, Španělsko a Británie. Francouzská výprava po Mississippi založila roku 1702 první stálou osadu na ostrově Dauphin v ústí řeky Alabama. O sedmnáct let později v Port Dauphin přistála první loď s africkými otroky.

Roku 1763 Británie získala kontrolu nad většinou území a španělské pozice na pobřeží byly značně oslabeny. V roce 1817 vzniklo teritorium Alabama, které o dva roky později získalo statut státu. Mezitím byl zbytek indiánské populace vystěhován do Oklahomy, aby se uvolnil prostor pro další vlnu evropských přistěhovalců.

Alabama se stala státem závislým na produkci bavlny, a tudíž i pracovní síle otroků. Do roku 1860 tvořili černošští otroci polovinu obyvatel státu, a proto její vystoupení z Unie a připojení ke Konfederaci bylo prakticky nevyhnutelné. Během občanské války utrpěl stát velké ztráty a v letech 1867–68 byl pod vojenskou vládou. Období rekonstrukce Jihu (1868–1874) pouze prohloubilo propast mezi bělochy a černochy a vedlo k podpoře rasistické organizace Ku-Klux-Klan. I zde, stejně jako v ostatních jižanských státech, proces diskriminace černošských voličů znamenal, že černoši získali plná občanská práva až v 60. letech 20. století. Alabama byla dějištěm mnoha černošských protestů v 50. a 60. letech, včetně montgomerského pochodu v r. 1965, vedeného Martinem Lutherem Kingem (1929 až 1968).

Zemědělství produkující zejména bavlnu a burské oříšky již není tak důležité. Na bázi vlastního černého uhlí a železné rudy se rozvinula výroba železa, oceli, dále hliníku a zemědělských strojů, textilu, stavebních hmot i špičkové elektroniky.